Börek Tadında Tavada Pırasa
Hazırlama: 10 Dakika
Pişirme: 15 Dakika
Sunum: 25 Dakika

Börek Tadında Tavada Pırasa, pırasa sevmeyenlerin bile bayılarak yediği, oldukça lezzetli bir tariftir. Özellikle çocukların bayılarak yediği bu tarifimizin yapılışı oldukça basittir. Şık sunumlu olan ve akşam yemeklerinizi keyiflendiren yemeğimizin tarifine başlayalım;

Malzemeler

  • Yarım kilo pırasa
  • 2 adet yumurta
  • 1 yemek kaşığı un
  • 1 adet orta boy havuç
  • Yeteri kadar tuz
  • Yarım yemek kaşığı zeytin yağı
  • Bir çay kaşığı karabiber
  • Bir çay kaşığı pul biber

Hazırlanış

1Tarifimize ilk olarak pırasalarımızı yıkamakla başlıyoruz. Yeşil kısımlarını aldığımız pırasaları güzelce yıkadıktan sonra ince ince doğruyoruz. Pırasalarımız ne kadar ince olursa o kadar çabuk pişecektir.

2Geniş bir kabın içerisine aldığımız pırasalarımızı, ellerimizi kullanarak yoğuruyoruz. Bu şekilde pırasalarımızın yumuşamasını sağlıyoruz.

3Yaklaşık 5 dakika kadar yoğurduğumuz pırasaların içine yumurtamızı, unumuzu, tuzu, karabiberi ve pul biberi ekliyoruz.

4Kabuklarını soyarak rendelediğimiz havuçlarımızı da ekliyoruz ve bir kaşık yardımıyla iyice karıştırıyoruz. Yumurtanın ve unun, karışımın her tarafına eşit şekilde dağılmasını sağlıyoruz.

5Güzelce karıştırdığımız malzemelerimizi, yağladığımız tavanın içine alarak yayıyoruz. Tavamızı ocağa alarak kısık ateşte pişmesini sağlıyoruz.

6Yemeğimizi hafifçe kenarından kaldırarak altının kızarıp kızarmadığını kontrol ediyoruz. Altı kızardıktan sonra yuvarlak bir kapak ya da tavanın boyunda olan büyük bir tabak yardımıyla ters çeviriyoruz.

7Yemeğimizi tavaya tekrar koymadan önce tavamızı tekrar yağlıyoruz ve pişmeyen kısmını tavaya alıyoruz. Yine kısık ateşte, kızarana kadar pişmesini sağlıyoruz.

8Yemeğimizin fazla kızarmamasına özen gösteriyoruz. Aksi halde sert ve kuru olacaktır.

9Pişen yemeğimizi ocaktan alarak, soğumasını beklemeden servis ediyoruz.

Börek Tadında Tavada Pırasa tarifimiz sona ermiştir. Ellerinize sağlık, afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here